Porady dotyczące hodowli ptaszników


Tutaj znajdują się porady dotyczące hodowli ptaszników, dział zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych hodowców.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybór pierwszego pająka – bardzo częsty problem wśród początkujących. Zwykle na takie pytanie doświadczeni hodowcy odpowiadają ze należy wybrać coś z rodzaju Brachypelma bądź Acanthoscurria jeżeli chodzi o naziemne, jeżeli chodzi o nadrzewne to coś z Psalmopoeus. Nie polecam pająków podziemnych jako pierwszych pająków.

Wielkość terrarium – tutaj generalnie występuje zasada, że długość i szerokość terraium powinna mieć cztery długości ciała pająka, a wysokość dwie(wrazie gdyby podczas wspinania spadł nic mu się nie stanie po upadku z takiej wysokości). Jeżeli chodzi o pająki nadrzewne to wysokość powinna wynosić do 40 cm a podstawa kwadrat o boku 20 cm. Podziemne pająki powinny mieć około 25 cm ziemi żeby móc kopać. Młode pająki trzymamy w mniejszych pojemnikach typu kliszówki, pojemniki na mocz, pudełka po sałatkach. W terrariach powinny znaleźć się: pojemnik na wodę oraz kryjówka.

Czy potrzebne jest dodatkowe oświetlenie i ogrzewanie? – to zależy od temperatury jaka panuje w pomieszczeniu gdzie trzyma sie pająki. Ja swoje trzymam w pokoju gdzie temperatura wynosi okolo 22 stopni zimą i 26 stopni latem w dzień i są to warunki w zupełności wystarczające dla rozwoju pupili. Generalnie powiedziałbym, że nie potrzeba dodatkowego ogrzewania ani oświetlenia. Pająki to nie gady, które wymagają specjalnych żarówek i kabli grzewczych.

W co powinienem się zaopatrzyć? – Podstawowym narzędziem przy wykonywaniu prac w terrarium jest pęseta, tutaj proponowałbym jedną długą na 15 cm(do manipulowania u mniejszych pająków i w małych pojemnikach) i drugą 30 cm bądź większą. Drugą rzeczą jest spryskiwacz, może być po jakimś płynie do mycia szyb ale dobrze umyty i odparzony. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w dużo cierpliwości gdyż pająki to nie chomiki i często siedzą w norach nawet miesiące.

Czym i jak często karmić? – pająki karmimy 2-3 razy w tygodniu, młode możemy karmić co 2 dzień. Rozmiar karmówki nie powinien przekraczać wielkością 2/3 długości ciała pająka. Do wyboru mamy pinki i świerszcze dla podrostków oraz karaczany i świerszcze dla dorosłych osobników. Można podać mysz ale nie jest to zalecane.

Jak często nawilżać? – Jak dla mnie 2 razy w tygodniu napełnienie pojemniczka z wodą oraz zwilżenie części terraruim w zupełności wystarczy. Ważne aby pająk miał miejsce gdzie jest suche podłoże.

Jak często sprzątać? – Sprzątamy u pająka po każdym karmieniu – usuwamy nie zjedzone resztki pokarmu w celu zapobiegania rozwojowi pleśni. Wymiana podłoża i mycie terrarium raz na 6 miesięcy jest wystarczające.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by WordPress and HQ Premium Themes.