Taksonomia ptaszników


Ptaszniki, ptasznikowate (Theraposidae) – rodzina pająków z podrzędu Opisthothela, sekcji Orthognatha (Mygalomorpha). Obejmuje ok. 850 gatunków najczęściej dużych pająków o bardzo różnorodnym ubarwieniu. Ptaszniki żyją głównie w strefie tropikalnej Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Występują również w niektórych regionach południa Europy i południowej części USA. Ptaszniki, w zależności od tego czy są pająkami podziemnymi, nadziemnymi czy nadrzewnymi zamieszkują różne partie ekosystemów. Począwszy od pająków podziemnych(H. gigas, P. muticus), które żyją pod ziemią, a ich nory i systemy korytarzy mogą sięgać kilka metrów w dół; poprzez pająki naziemne(A. geniculata, B. albopilosum), które tworzą gniazda na powierzchni ziemi, w pniach drzew lub wykorzystują jamy i jaskinie; aż do pająków nadrzewnych(S. calceatum, A. metallica), które żyją w koronach drzew gdzie budują gniazda.

Wszystkie ptaszniki to zwierzęta nocne, w dzień charakteryzuje je niska aktywność, opuszczają kryjówki dopiero po zmroku i udają się na polowanie. W zależności od zamieszkiwanego regionu żywią się wszelkiego rodzaju bezkręgowcami oraz małymi kręgowcami(stąd nazwa ptasznik – ponieważ potrafią polować na małe ptactwo, lecz zdarza się to raczej rzadko). Jeżeli chodzi o temperaturę, to optymalna dla ptaszników jest około 26 stopni w dzień i 22 w nocy. Są to również zwierzęta tropikalne, a więc potrzebują wysokiej wilgotności powietrza – 60 do 85 procent. Są to zwierzęta jadowite, do polowania nie używają sieci ponieważ ze względu na swoje rozmiary nie muszą. Łapią swoje ofiary, które są od nich zwykle mniejsze i wykorzystują przewagę siły. Sieć służy im głównie do budowy gniazd i uplatania kokonów. Jad wstrzykują swoim ofiarom za pomocą dwóch szczękoczułek umieszczonych w drugim segmencie głowotułowia, a ofiarę łapią i przytrzymują dzięki parze nogogłaszczek. Pająki posiadają 4 pary odnóży krocznych znajdujące się w segmentach 4-8. Głowotułów połączony jest z odwłokiem, w którym znajdują się narządy wewnętrzne pająka. Pająki to stworzenia o słabym wzroku, pomimo faktu, że mają kilka par oczu są w stanie rozróżnić jedynie natężenie światła. Do lokalizowania zagrożenia bądź ofiary służą im włoski, którymi pokryte jest całe ciało. Wychwytują one drgania powietrza i w ten sposób pająk ocenia wielkość, odległość i prędkość zagrożenia. Odwłok zakończony jest kądziołkami przędnymi, którymi ptasznik produkuje sieć.

W zależności od gatunku ptaszniki dojrzewają w okresie 1-5 lat, samce szybciej od samic, uniemożliwia to rozmnażanie się ze sobą osobników z tego samego kokonu. Samice pająków żyją do 30 lat, samce natomiast o wiele krócej – do 2 lat po ostatniej wylince. Pająki nie rosną tak jak ludzie, gdy osiągną odpowiednie stadium zrzucają stary chitynowy pancerz i zaczynają używać nowo wytworzonego wcześniej pod starym, proces zrzucania starej skóry jest nazywany linieniem. Rozmnażanie pająków wygląda następująco: Dorosły samiec ptasznika szuka samicy, gdy ją znajdzie, zaczyna stukać odnóżami o podłoże i czeka aż samica mu odpowie, jeżeli tak się stanie samiec się do niej zbliża i blokuje jej szczękoczułki hakami znajdującymi się na przedniej parze odnóży a bulbusami(narządami kopulacyjnymi) znajdującymi się na nogogłaszczkach umieszcza nasienie w płytce płciowej samicy. W tym momencie warto dodać, że losy samca są już przesądzone ponieważ u większości gatunków samica pożera go zaraz po kopulacji(kiedy jest zapłodniona musi zmagazynować dużo substancji odżywczych potrzebnych do wytworzenia jaj, zrobienia kokonu i pilnowania go później). Młode rozwijają się przez około 40-50 dni po czym wychodzą z kokonu. Spędzają czas w pobliżu matki dopóki nie są w stanie same polować. Pająki to piękne stworzenia, które żyją na Ziemi o wiele dłużej od nas i ewolucja idealnie przystosowała je do warunków panujących w rejonach, w których żyją. Miejmy więc dla nich szacunek i starajmy się je bardziej zrozumieć.

Poniżej przedstawiono budowę pająka:

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by WordPress and HQ Premium Themes.