Zachowania ptaszników


W tej części strony będę opisywał zachowania, które mogą sprawić problemy początkującym terrarystom a także zachowania typowe dla specyficznych gatunków pająków.

 

 

 

 

 

 

Mycie się pająków – pająk stoi w miejscu i porusza kilkoma sąsiadującymi ze sobą kończynami, czasami nawet wkłada sobie końcówki kończyn do otworu gębowego. Charakterystyczne dla każdego pająka, można zauważyć najczęściej po nawilżaniu terrarium lub kiedy pająk znajduje się w pobliżu pojemniczka z wodą w terrarium.

Oznaczanie terytorium – ptasznik staje w miejscu gdzie złapał pożywienie i charakterystycznie „buja się” na odnóżach pajęczynując przy tym kądziołkami przędnymi podłoże wokół siebie. Czynność ta ma na celu prawdopodobnie oznaczenie terenu, w którym pająk najczęściej znajduje pożywienie.

Wystrzeliwanie włosków parzydełkowych – pająk intensywnie pociera jednym z ostatnich odnóży o odwłok, który pokryty jest włoskami parzydełkowymi, które są ostro zakończone i podrażniają skórę i układ oddechowy napastnika. Jest to jedna z umiejętności obronnych pająka. Zwana jest inaczej wyczesywaniem. Kiedy widzimy,że pająk wyczesuje się w naszą stronę najlepiej dać mu spokój i oddalić się gdyż włoski parzące działają bardzo drażniąco i uciążliwie szczególnie na układ oddechowy. W przypadku gdy zostaniemy poddani działaniu włosków najlepiej jest umyć miejsce narażone ciepłą wodą z mydłem, nie usunie to jednak całkowicie efektu, który z czasem sam zniknie. Wyczesywanie się należy to sposobów obronnych głownie pająków naziemnych, nie wszystkie pająki posiadają włoski parzydełkowe.

Pająk strzela z odwłoku białą wydzieliną – kolejna z technik obronnych, w zasadzie to odstraszających, biała wydzielina to nic innego jak „kupa” pająka, którą ten wystrzeliwuje z odwłoku w celu odstraszenia ofiary. Charakterystyczne zachowanie dla pająków z rodzaju Avicularia, które nie posiadają wyrzej wymienionych włosków parzydełkowych.

Pozycja odstraszająca – osobnik staje na tylnych odnóżach i podnosi przednie do góry ukazując pazury jadowe. Jest to zachowanie mające na celu odstraszenie zagrożenia. Unosząc się na tylnych odnóżach pająk sprawia wrażenie wiekszego a wyeksponowane kły jadowe ostrzegają napastnika, że pająk jest gotowy kąsać. Znane są przypadki, że pająk w obronie gniazda kładzie się na plecach w wejściu do legowiska i czeka na zbliżenie się napastnika aby go ukąsić. Kiedy widzimy, że pająk przyjmuje pozycję odstraszającą należy się wycofać gdyż atak może nastąpić błyskawicznie.

Proces linienia(wylinka) – ptasznik kładzie się na „plecach” na wcześniej wyłożonym dywaniku z pajęczyny i z pozoru się nie rusza. Należy zachować ostrożność i dać pająkowi spokój gdyż jest to dla niego bardzo stresujący i meczący proces. Wszystkie prace w terrarium należy odłożyć na później, można delikatnie zwilżyć podłoże dookoła(UWAGA! dookoła a nie lać wodę na pająka). Proces ten może zająć od kilku godzin do kilku dni w zależności od wieku pająka i warunków w terrarium. Po „wylince” pająk jest wrażliwy na wszelkie urazy mechaniczne ponieważ nowy pancerz chitynowy potrzebuje kilku dni żeby stwardnieć. Nie można karmić pająka w okresie po wylince przez kilka dni, trzeba poczekać aż stwardnieje.

Nurkowanie, pływanie – cecha charakterystyczna dla gatunku gigas, ptaszniki te potrafią pływać pod wodą tak długo jak jedna noga wystaje ponad poziom wody. Znane są przypadki polowania pod wodą.

Wydawanie dźwięków – pająki z gatunku Pterinochilus murinus potrafią wydawać syczące dźwieki w celu odstraszenia ofiary.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by WordPress and HQ Premium Themes.